Organické povlaky pre dočasnú ochranu
04.05.2014 18:00
Pod pojmom dočasná protikorózna ochrana sa rozumie úmyselné ukončenie určitého spôsobu ochrany po uplynutí požadovanej doby (t.j. doba skladovania alebo prepravy), kde sa dočasné ochranné prostriedky ľahko odstránia z povrchu výrobkov alebo zariadení bez poškodenia trvalej protikoróznej ochrany.
Vo všeobecnosti je možné riešiť dočasnú protikoróznu ochranu dvoma spôsobmi:
- použitím konzervačných prostriedkov vytvárajúcich na povrchu barierovú vrstvu (povlak),
- obmedzením pôsobenia korózne agresívnych zložiek v danom prostredí (balenie výrobkov, klimatizované alebo vykurované sklady, použitie vyparovacích alebo sušiacich inhibítorov v obaloch).
Požadovaná doba dočasnej protikoróznej ochrany môže byť:
- medzioperačná (do 1 mesiaca),
- krátkodobá (do 6 mesiacov),
- strednodobá (max. do 2 rokov),
- dlhodobá (až do 10 rokov - špeciálne prípady: technika pre prípady katastrof, vojenská technika a pod.).
Konzervačné prostriedky
Obsahujú jednoduchú, prípadne zložitejšiu filmotvornú látku, alebo zmes s upravenými fyzikálnymi a chemickými vlastnosťami, ktoré vytvárajú na kovových povrchoch ochrannú vrstvu povlaku. Ochranná účinnosť je závislá na druhu konzervačného prostriedku, použitom inhibítore korózie (látka spomaľujúca koróziu), hrúbke povlaku a ďalších faktoroch.
Poznáme tieto druhy konzervačných prostriedkov:
- Pasivačné roztoky - aktívne zložky v pasivačných roztokoch tvoria kontaktné inhibítory korózie. Využívajú sa iba na medzioperačnú ochranu.
- Vytesňovače vody - sú to nízko viskózne roztoky povrchovo aktívnych, inhibičných a filmotvorných látok, ktoré prostredníctvom svojho chemického zloženia majú schopnosť z povrchu výrobku vytesniť vodu. Používajú sa na protikoróznu ochranu výrobkov, ktoré prišli do kontaktu s kvapalinami na báze vodných roztokov alebo emulzií.
- Konzervačné oleje - k základným konzervačným olejom patria minerálne oleje, ktoré sa získavajú destiláciou ropy. Sú určené pre medzioperačnú, krátkodobú (do 6 mesiacov) a dlhodobú ochranu (pri kombinácii s balením).
- Konzervačné emulzie - sú tvorené konzervačnými voskami vo forme vodných roztokov. Používajú sa tam, kde z ekologických alebo bezpečnostných dôvodov nie je možné použiť iné konzervačné prostriedky.
- Konzervačné roztoky - sú to roztoky inhibítorov a filmotvorných látok (na báze mikrokryštalických voskov) v rozpúšťadlách (technický benzín a pod.), ktoré po uschnutí vytvárajú pevné povlaky pôsobiace na dotyk ako „suché“. Používajú sa na všetky prípady uloženia výrobkov i na dlhodobú ochranu.
- Konzervačné vazelíny - vazelíny vznikajú pri rafinácii ropy ako vedľajší produkt. Sú to polotuhé zmesi uhľovodíkov (tuhých uhľovodíkov a minerálnych olejov). Používajú sa najmä na dlhodobú ochranu pre vnútorné a vonkajšie povrchy výrobkov s neželezných (najmä hliník, mosadz a bronz) a železných kovov s nekovovými a kovovými anorganickými povlakmi.
- Konzervačné vosky - majoritná časť priemyselných konzervačných voskov je vyrábaná na báze mikrokryštalických voskov prípadne ich zmesí (napr. s parafínmi).
- Obalové materiály - vytvárajú podmienky pre účinnú protikoróznu ochranu (vyparovacie inhibítory korózie) a čiastočne chránia výrobky aj proti mechanickému poškodeniu. Vnútorné ochranné balenie zabraňuje prístupu agresívnych zložiek atmosféry a porušeniu alebo znečisteniu vrstiev konzervačného prostriedku.